T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı 30.07.2004 tarih ve 25538 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği yayın tarihi itibariyle ilk kez yürürlüğe girmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı resmi gazetede yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile son halini almış, Ambalaj üreticileri ve kullanıcılarına yürürlük tarihi ile yükümlülüklerine son şeklini vermiştir.

İlgili yönetmelik Madde 4 ile Ambalaj üreticilerini ve Amblaj ithal ederek satanları Ambalaj Üreticisi (Ambalaj üretenler ve-veya bu ürünleri ithal edenler) olarak tanımlamıştır.

Bu yönetmeliğin 4. maddesi Ambalaj kullanıcılarını ve kullanmak için ithal edenleri Piyasaya Süren (Bu Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen gerçek veya tüzel kişiyi ve /veya ithalatçıyı) olarak tanımlamıştır.

Yönetmeliğin 9. maddesi Ambalaj üreticilerinin yükümlülükleri başlığı ile sorumluluklarını belirlemiştir. Buna göre; Bir önceki yıl piyasaya sürdüğü ambalajlar hakkında Ambalaj Üreticisi Müracaat Formunu (Ek-4) doldurarak her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa bildirimde bulunma yükümlülüğü vardır.

Yönetmeliğin 11. maddesi de Piyasaya sürenlerin yükümlülükleri başlığı ile sorumluluklarını belirlemiştir. Buna göre Bir önceki yıl piyasaya sürdüğü ürünler hakkında Piyasaya Süren Müracaat Formunu (Ek-5) doldurarak her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa bildirimde bulunmakla yükümlüdür.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Firmamız  her yıl Şubat ayı sonuna kadar bildirimde bulunuyor ve bulunmaya da devam etmektedir. Bu bildirimler hakkında da her yıl Siz değerli müşterilerimize de yazılı olarak bilgi veriyoruz.

Siz değerli ofset sıvamalı baskılı kutu, flekso baskılı koli ve oluklu mukavva ambalaj kullanıcıları ile bu hassas konuyu paylaşıyor ve bu konunun önemine dikkat çekerek tekrar hatırlatmak istiyoruz.                                                                                                                                                                                         Saygılarımızla

Daha Geniş Bilgi için:

T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği

28.08.2011 Tarih 28035 Sayı ile

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…